.
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 15 czerwca 2019

  Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywali z wizytą w Houston w dniach 13 i 14 czerwca br. Była to pierwsza wizyta prezydenta RP w tym mieście.

  Para prezydencka odwiedziła Houston, w ramach kilkudniowej gospodarczej podróży po Stanach Zjednoczonych.

  Pierwszym elementem wizyty w Houston było spotkanie z burmistrzem miasta Sylvestrem Turnerem. Prezydent Duda i burmistrz Turner podkreślili znaczenie Polonii w Houston, której wielu przedstawicieli zajmuje eksponowane stanowiska w największych firmach, służbie zdrowia i wśród kadry naukowej miejscowych uczelni. Sylvester Turner zaznaczył, że Houston jest globalną stolicą w branży energetycznej, siedzibą największego centrum medycznego na świecie i miastem rozwijającym się o wiele bardziej dynamicznie, niż pozostałe metropolie Stanów Zjednoczonych.

  Następnie, w Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Houston, para prezydencka spotkała się z Polonią z Teksasu. Wśród zebranych byli także przedstawiciele środowisk polskich z Nowego Meksyku i Oklahomy. Andrzej Duda wręczył odznaczenia osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii.

  Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali: Ksiądz Biskup John Yanta i Ewa Thompson. Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał Andrzej Kamiński. Krzyżami Kawalerskimi Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali: Ksiądz Waldemar Matusiak, Hanna Tomaszkiewicz, Elżbieta Winiarska i Elżbieta Wojciechowska.

  W uznaniu wybitnych zasług i szczególnych osiągnięć w działalności polonijnej, społecznej, kulturalnej i gospodarczej Prezydent Duda wręczył flagi państwowe Rzeczypospolitej Polskiej: Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Houston, Polish Heritage Center at Panna Maria, Szkole Polskiej im. Mikołaja Kopernika w Houston, Polskiej Szkole im. Jana Karskiego w Dallas, Polish American Council of Texas, Stowarzyszeniu Polskiemu w Austin, Stowarzyszeniu Polaków w Teksasie z Dallas, Zespołowi „Wawel” z Houston i Zespołowi „Jagoda” z Dallas.

  W okolicznościowym wystąpieniu, Prezydent Duda zaznaczył: „Polskość tętni tutaj, to jest jedno z największych w Stanach Zjednoczonych skupisk Polaków. Ponad 200 tysięcy ludzi, którzy przyznają się do polskości, że są Polakami lub że mają polskie korzenie”. Prezydent RP dziękował jednocześnie zgromadzonym za to, że "pamiętają o swojej ojczyźnie, choć niektórzy w Polsce się nie urodzili".

  W piątek, w siedzibie Greater Houston Partnership, odbyło się spotkanie Prezydenta Dudy z szefami amerykańskich firm energetycznych, w którym udział wzięli przedstawiciele: Westinghouse, Bechtel Oil, World Fuel Services, Excelerate Energy, Tellurian, Sempra LNG, Cheniere, GE, Venture Global, Quantum Energy oraz GHP. Podczas spotkania rozmawiano o dotychczasowych kontraktach z polskimi firmami, a także o możliwościach kolejnych zakupów surowców ze Stanów Zjednoczonych.

  Następnie prezydent wraz z ministrem energii USA Rickiem Perry'm odziedzili Sabine Pass – gazoport firmy Cheniere, zlokalizowany u ujścia rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana. Podczas konferencji prasowej na terenie gazoportu Cheniere, Prezydent Duda zaznaczył potrzebę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Mówił: „bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym”. Amerykański sekretarz energii Rick Perry również podkreślał także wagę dywersyfikacji tras dostaw i rozwijającą się dynamicznie współpracę Polski z USA w tym zakresie.

  Prezydent Duda w piątek po południu odwiedził też centrum onkologiczne Uniwersytetu Teksas - MD Anderson Cancer Center w Houston - gdzie miał miejsce ceremonia podpisania memorandum o współpracy między tym ośrodkiem a ministerstwem zdrowia. Para prezydencka spotkała się też z pracownikami MD Anderson Cancer Center. Wśród zebranych było wielu naukowców i lekarzy polskiego pochodzenia. Prezydentowi towarzyszył minister zdrowia Łukasz Szumowski, który podpisał umowę o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych.

  Małżonka Prezydenta odwiedziła Szkołę Polską im. Mikołaja Kopernika, gdzie rozmawiała z nauczycielami i wyraziła uznanie dla ich pracy, w ramach której „utwierdzają poczucie polskiej tożsamości w sercach młodych ludzi” w Teksasie.

  Z Houston, para prezydencka udała się w kolejny etap wizyty w USA – do Navady i Kalifornii. Wcześniej, Prezydent RP z małżonką i delegacją przebywali w Waszyngtonie, gdzie między innymi miało miejsce spotkanie z Prezydentem Trumpem i jego żoną Melanią w Białym Domu.

   

   

   

  Zdjęcia: Stanisław Aponiuk, Mayor’s Office, Robert Rusiecki

  2019-06-13-President-of-Poland-Visit-1
  2019-06-13-President-of-Poland-Visit-3
  2019-06-13-President-of-Poland-Visit-4
  1SA_0560
  1SA_0616
  1SA_0626
  1SA_0648
  1SA_0704
  1SA_0752
  IMG_1746
  IMG_1752

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: