.
close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 4 stycznia 2019

  Houston Film Critics Society nagrodziło Zimną wojnę w reżyserii Pawła Pawlikowskiego nominacją dla najlepszego filmu zagranicznego w roku 2018.

  Houston Film Critics Society jest organizacją typu non-profit zrzeszającą krytyków filmowych w Houston, w stanie Teksas. Krytycy przyznają co roku nagrody za nadzwyczajne dokonania w dziedzinie kinematografii. Doroczne ceremonie ogłaszania nagród odbywają się w sali teatralnej Muzeum Sztuk Pięknych (Museum of Fine Arts) w Houston. Zrzeszenie zostało założone w roku 2007 i od tego czasu każdego roku przyznaje swoje nagrody.

  W gronie pięciu kandydatów do nagrody Houston Film Critics Society znalazły się oprócz Zimnej wojny filmy z Korei, Japonii, Meksyku i Szwecji. Ostatecznie nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego w roku 2018 zdobył meksykański obraz zatytułowany Roma. Przedstawienia polskiego kandydata do nagrody zabranej na ceremonii publiczności dokonał konsul generalny Robert Rusiecki.

  Premiera Zimnej Wojny odbyła się podczas 71. MFF w Cannes w maju 2018, gdzie film trafił do konkursu głównego i - przy niemal jednoznacznie pozytywnym odbiorze krytyki filmowej - odniósł sukces. Paweł Pawlikowski został uhonorowany Złotą Palmą za reżyserię. Film otrzymał też trofeum Złote Lwy na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2018. Zimna wojna wyróżniona została Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy europejski film. Obraz jest również polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

   

   

  zdjęcia: Robert Rusiecki

  image2
  image3
  image4
  IMG_0422

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: